Atvykę į Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodą Kaune, pajusite istorijos – Aukštosios Fredos dvaro, Kauno tvirtovės, Botanikos sodo šimtmečio veiklos – aurą ir pasinersite į pavasarinį želdinių pasaulį. Lietuvos universitetų botanikos sodų asociacijos ir mūsų KŽEG nario veiklos erdvė aprėpia išties žavią ir turtingą Kauno teritoriją.

1922 m. pradžioje, dar prieš oficialiai įsteigiant Kauno universitetą, į Aukštųjų kursų Matematikos-gamtos skyrių, dėstyti augalų sistematikos, ordinarinio profesoriaus pareigoms buvo pakviestas Konstantinas Regelis (1890–1970), tuo metu dirbęs Tartu universitete, Estijoje. Kaip buvo įprasta tuo metu ir tradiciškai yra daugelyje universitetų dabar, klasikinio universiteto botanikos katedros vedėjas kartu yra ir botanikos sodo vedėjas. Tad K. Regelis iš karto ėmė organizuoti botanikos sodo darbą. Botanikos sodui vieta buvo parinkta buvusio Aukštosios Fredos dvaro teritorijoje, kur jau buvo įsikūrusi žemesnioji sodininkystės ir daržininkystės mokykla. Čia Universiteto botanikos sodui 1923 m. pradžioje buvo paskirtas per 70 ha sklypas, į kurį pateko ir buvusio Jozefo Godlevskio dvaro parkas su tvenkiniais, ir dalis Kauno tvirtovės gynybinių įrengimų.

Kauno botanikos sodas su kitų botanikos sodų, ypač Berlyno Dahlemo, Karaliaučiaus ir Sankt Peterburgo, pagalba kūrėsi labai sparčiai ir kvalifikuotai. Tam didelės reikšmės turėjo ne tik K. Regelio ryšiai su kitais botanikos sodais, bet ir šeimos tradicijos: jo senelis Eduardas Regelis (1815–1892) kurį laiką buvo seniausio Rusijoje Sankt Peterburgo botanikos sodo vadovas, o dėdė Arnoldas Regelis (1856–1917) – žymus parkų architektas. 1923 m. liepos 8 d. įvyko oficialus Botanikos sodo atidarymas, kurio metu Lietuvos Respublikos Prezidentas Aleksandras Stulginskis padėjo kertinį akmenį būsimai oranžerijai.


VDU Botanikos sodas nuolat kviečia į seminarus. VDU Botanikos sodo nuotr.

Kviečiame sekti šimtmetį pasitinkančio botanikos sodo veiklos ir renginių programą. Tikrai rasite sau daug įdomaus ir naudingo.

Parengta pagal VDU Botanikos sodo informaciją, 2022-03-22