Naujojoje Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo redakcijoje savivaldybėms suteikta daugiau teisių ir pareigų želdynų ir želdinių priežiūros ir apsaugos srityje. Todėl šios srities žinios ir patirtys, naujos kompetencijos yra labai reikalingos savivaldybių administracijų specialistams, seniūnijų darbuotojams.

Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupė (KŽEG) dar 2019 m. organizavo pirmuosius seminarus Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių specialistams želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkybos klausimais – pirmiausia Anykščiuose (bendradarbiaujant su Lietuvos savivaldybių asociacija ir kviečiant dalyvius iš visos Lietuvos), vėliau – pagal atskirus savivaldybių užsakymus Radviliškio rajono savivaldybės, Trakų rajono savivaldybės seniūnijų, Telšių rajono savivaldybės administracijų ir seniūnijų specialistams. 2022 m. seminarai „Želdinių ir želdynų būklės vertinimas, stebėsena ir tvarkymas – ekspertų patarimai“ suorganizuoti Tauragės, Trakų ir Pasvalio rajonų savivaldybėse.  

Seminaruose aptariama želdinių priskyrimo saugotiniems želdiniams, invazinių medžių ir krūmų tvarkymo problematika, apžvelgiami medžių puvinių stebėsenos ir valdymo klausimai, daug dėmesio skiriama želdinių genėjimo praktikai ir klaidoms aptarti, želdinių šaknynų apsaugos klausimams. Įsimintinu ir labai naudingu teoriniu ir praktiniu seminaru projektuotojams ir želdynų apsaugos specialistams laikytinas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miestovaizdžio skyriaus kartu su VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ ir KŽEG 2023 m. vasario pradžioje organizuotas nuotolinis seminaras „Medžiai ir tvarus projektavimas“. Šio seminaro pranešėjai (tarp jų ir KŽEG ekspertai) analizavo želdinių apsaugos statybos projektuose problemas, apžvelgė gerąją praktiką ir naujausius teisės aktus šiais klausimais.

Gausų dalyvių būrį sukvietė 2023 m. kovo 23 d. Plungėje vykęs seminaras. Teorinis ir praktinis seminaras „Tinkama medžių priežiūra ir tvarkymas – ekspertų patarimai“ buvo skirtas Plungės rajono savivaldybės administracijos specialistams, seniūnijų vadovams ir darbuotojams, gamtos ir kultūros paveldo apsaugos vadovams. Seminare buvo apžvelgti medžių apsaugos ir būklės vertinimo teoriniai ir teisiniai pagrindai, puvinių keliamos grėsmės valdymo ir stebėsenos klausimai. Profesionalus arboristas, KŽEG ekspertas Renaldas Žilinskas  pristatė pranešimą su patarimais apie medžių genėjimą, genėjimo klaidas, medžio šaknų ir lajos apsaugą, miesto medžių gyvybingumo skatinimą ir palaikymą, aptarti mulčiavimo klausimai. Po seminaro teorinės dalies vyko praktinis želdinių tvarkymo darbų Plungės mieste aptarimas.

Medžių apžiūra su Renaldu Žilinsku. Kristinos Žalnierukynaitės nuotr.

„Žinokit seminaras tikrai paveikė, į visus nugenėtus medžius dabar žiūriu kitaip. Ir visus praeidama būtinai apžiūriu. Tikrai buvo labai informatyvu ir naudinga. Tai labai norėčiau, kad ir mūsų seniūnijų seniūnai, darbuotojai į viską žiūrėtų kitaip. Gal būtų galima paplanuoti atskirą šiek tiek trumpesnį susitikimą ir Rietave?“ – įspūdžiais iš Plungės seminaro dalinosi Rietavo savivaldybės administracijos vyriaus. specialistė (ekologė) Vesta Andrijauskienė.  

Taip, artimiausiu metu tokie seminarai planuojami Skuodo rajono, Biržų rajono ir kitose savivaldybėse. Pasidalinti žiniomis, gerąja praktine patirtimi, padiskutuoti želdinių ir želdynų tvarkymo ir puoselėjimo klausimais visada naudinga visiems – tiek dalyviams, tiek lektoriams. Tad tikrai laukia dar ne vienas susitikimas Lietuvos regionuose. Kiekviena savivaldybė gali tikėtis profesionalios KŽEG narių konsultacijos ir patarimų želdinių ir želdynų priežiūros ir tvarkymo klausimais.

KŽEG informacinė tarnyba