2023 m. spalio 5 d. Taline paskelbta, kad Vilnius tapo Europos Žaliąja sostine 2025 metais. Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sveikino Lietuvos sostinę ir tikino, kad toks įvertinimas taip pat yra ir atsakomybė miestui. „Su šiuo titulu Vilnius prisijungia prie 15-os Europos miestų, tokių kaip Oslas, Stokholmas, Kopenhaga, Talinas, Valensija, Hamburgas, Lisabona, kurie jau įsipareigojo būti Europos lyderiais kuriant draugiškus žmogaus sveikatai ir gamtai miestus, ir pademonstravo puikių proveržių“, – Eltai perduotame komentare teigė V. Sinkevičius. „Tai taip pat yra papildomas tarptautinės bendruomenės bei Europos Sąjungos dėmesys bei pripažinimas, nes vertinimus, visų pirma, daro nepriklausomi savo sričių ekspertai. Tai jau savaime reiškia atgarsį ir turizmo, ir verslo pasaulyje“, – akcentavo jis.

Virginijus Sinkevičius taip pat pažymėjo, kad gamta nėra „kažkas, kas egzistuoja už miesto“, ji, anot eurokomisaro, yra visur, o miestuose yra išskirtinai svarbi, nes juose yra daugiausiai žmonių, kuriems reikalingos gamtos teikiamos gėrybės. „600 tūkst. eurų prizas iniciatyvoms, kurios užtikrintų švaresnį orą ir vandenį, žalesnes erdves, triukšmo valdymą, dėmesį tiek miesto žmonėms, tiek ir kitai gyvybei. (…) Tapdamas Europos Žaliąja Sostine Vilnius taip pat įsipareigoja ne tik skleisti šią žinutę vilniečiams, tačiau ir demonstruoti tai konkrečiais darbais“, – sakė Europos komisijos narys. „Tai nereiškia, jog Vilniuje nėra jokių problemų, tačiau, tai reiškia, kad tvarkydamasis ant savo pečių neš ne tik vilniečių lūkesčius, tačiau ir atsakomybę už šią suteiktą garbę. Ši pergalė nėra proceso pabaiga, o tik ilgo kelio pradžia. Kitas etapas – konkreti vizija, kaip padaryti Vilnių dar geresne vieta gyventi“, – akcentavo jis. V. Sinkevičius galiausiai linkėjo vilniečiams ir visai Lietuvai parodyti, jog galime būti pavyzdžiu visai Europai. 2023 m. Europos Žalioji sostinė buvo Talinas, 2024 m. bus Ispanijos Valensija.

Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas taip pat džiaugėsi dėl šalies sostinės pasiekimo ir tikino, kad gautas apdovanojimas yra svarbus įpareigojimas ir toliau rodyti pavyzdį bei įkvėpti kitus miestus siekti aplinkosaugos tikslų. „Siekiame, kad iki 2030 m. Vilnius taptų klimatui visiškai neutraliu miestu“, – teigė V. Benkunskas. Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupė taip pat linki Vilniui būti draugiškam žmogui ir gamtai.

Parengta pagal ELTA pranešimą, 2023-10-05