Įrengiant apšvietimo tinklą naujai arba jį modernizuojant – keičiant senąjį kabelį nauju, stengiamasi ieškoti būdų kaip išvengti kasimo šalia medžių – kabelio tiesimas projektuojamas naujai. Vis tik ne visais atvejais pakeisti kabelio  vietą įmanoma ir kasimas šalia medžių tampa neišvengiamas. Siekdama kokybiškai ir profesionaliai atlikti darbus, įmonė „Vilniaus apšvietimas“ pasitelkė Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupės (KŽEG) ekspertus ir parengė specializuotus tokių darbų praktinius mokymus.

Balandžio 14-15 dienomis daugiau nei pusšimtis „Vilniaus apšvietimo“ eksploatacijos tarnybų darbuotojų dalyvavo praktiniuose kvalifikacijos kėlimo mokymuose „Medžių apsauga, įrengiant elektros apšvietimo komunikacijas“. KŽEG kartu su UAB „Vilniaus apšvietimas“ specialistais parengti specializuoti praktiniai mokymai, pasak KŽEG direktoriaus Stepono Deveikio, labai reikalingi ir pirmieji tokie Lietuvoje.

„Esame vedę įvairius teorinius mokymus, tačiau šie praktiniai mokymai turės dar didesnę naudą, nes darbuotojai kartu su ekspertu arboristu praktiškai dirbo ties medžių šaknynu, galėjo palyginti skirtingas šaknis, buvo apmokyti šaknyną taisyklingai genėti, parinkti tinkamus įrankius, atskirti mažareikšmes, greit ataugančias ir svarbias didžiąsias šaknis“, – sakė Steponas Deveikis.

Pirmoje mokymų dalyje darbuotojai stebėjo pavyzdinį šaknų atkasimą, šaknyno genėjimą kasant gilyn, taip pat buvo instruktuoti apie dirvožemio išlyginimo svarbą medžiams po tranšėjos užkasimo bei darbo kultūrą baigus darbus. Mokymuose buvo supažindinta ir su medžių genėjimo specifika ir taisyklėmis, mat apšvietimo specialistams tenka atlikti ir smulkius genėjimo darbus, kai šakos trukdo apšvietimo įrangai ir dėl to apšvietimas nebeatitinka saugumo reikalavimų.

Antroje mokymų dalyje buvo atliekami praktiniai kasimai – kiekviena brigada tranšėją šalia medžių šaknų kasė savarankiškai, prižiūrimi ir konsultuojami eksperto arboristo Renaldo Žilinsko. Mokymų pabaigoje darbuotojai laikė žinių patikrinimo testą, jį išlaikiusiems įteikti kvalifikaciniai pažymėjimai.

Mokymai buvo specialiai pritaikyti ir paruošti pagal apšvietimo elektros komunikacijų įrengimo specifiką – tranšėjos kasamos apie 30 cm pločio ir apie 70 cm gylio, kabelio pakeitimas atliekamas gana greitai ir šaknynas dažniausiai užkasamas tą pačią dieną, todėl išvengiama išdžiūvimo. Jei vis tik dėl darbų specifikos reikia dalį šaknų palikti atviras, darbuotojai buvo apmokyti šaknis apvynioti.

„Tikimės, kad šių mokymų pavyzdys įkvėps ir kitas įmones siekti profesionalumo dirbant ties medžiais. Nereikia bijoti šaknų genėjimo – kaip genima laja, taip gali būti genimas ir šaknynas, tik reikia žinoti, kaip tai tinkamai atlikti“, – atkreipti dėmesį į kasimo darbų kokybę ragino KŽEG ekspertas arboristas R. Žilinskas.

Parengta pagal UAB „Vilniaus apšvietimas“ tinklalapio informaciją, 2021-04-20

Publikuota: (2021-04-20) https://www.vilniausapsvietimas.lt/vilniaus-apsvietimo-darbuotojams-pirmieji-lietuvoje-specializuoti-kasimo-prie-saknu-kvalifikacijos-kelimo-mokymai/